Panna Maria ve skále

.

Asi neznáte. Tohle poutní místo nemá slávu těch ostatních, ale také se zde netlačí hlava na hlavě jako jinde. Alespoň jsem to zde nikdy nezažil.
Bydlet můžete přímo v hotelu, nebo v chatkách. Mimo sezonu raději v hotelu. Je-li venku teplo, dá se zde i obědvat, venku to prostě jinak chutná. Nu a pak můžete děla výlety po okolí. Ovšem pokud se vám již socha ve skále „ohleděla“ a už jste si přečetli celou pověst, která visí zarámovaná hned vedle na stromě. Výlet kolem řeky Odry je nádherný, a zcela jistě vám uklidní nervy. Kdo má zdravíčko v pořádku a nebojí se, může si vylézt na „Orlí hnízdo“. Nevede tam běžná stezka, a je to do pořádného kopce. Ale výhled opravdu stojí za to. Malebný půlkruh chatek druhdy pionýrského tábora oko alespoň rozveselí.
listnaté stromy
Nechcete-li se ovšem drápat do takové výšky, můžete si zajít po modré značce do blízkého Vítkova a odsud na zříceninu hradu Vikštejn. Tam sice vede i asfaltová cesta, ale co byste neudělali pro zdraví, že ano. Další den jinou trasou můžete navštívit přehradu, Kružberk a cvičnou skálu hned vedle. Zde můžete vidět lozit lezce bez jakéhokoli jištění, takže pro slabé povahy to není. V přehradě se neokoupete, je to pitná voda pro Ostravu a další města. Hráz a okolí jistě znáte z televizního seriálu „Velké sedlo“. A také zde trávila dětství spisovatelka a cestovatelka Joan Adamsonová. Jistě znáte. Film o lvici Else byl natočen podle její knihy.
hustý les
Jiný výlet si rozhodně udělejte do chatové osady Mokřínky. Zde uvidíte raritu, o které nevím, že by ještě někde byla k vidění. Totiž hory břidlice. Jako děti jsme tabulky brávali sebou a psali na ně. A samozřejmě šplhali nahoru.
Celé okolí Mariasteinu, jak místu místní říkají, je prostě klidné a idylické místo pro dovolenou. Je jedno zda s dětmi či bez.  Dostanete se sem z Oder směrem na Heřmánky. Jedete-li vlakem, zde vystoupíte a dále se řídíte turistickými značkami.
A ještě rada nakonec, po cestě nepijte. Ze skály totiž vytéká pramen skvěle studené a čisté vody, na kterou sem občas místní jezdí. Dejte si také.

Panna Maria ve skále
4.2 (83.33%)24
.