JAK PŘEJÍT NA VEGANSTVÍ


Veganství je zdravý životní styl, který omezuje a úplně vyřazuje všechny produkty živočišné výroby. Více o definici veganství zde. Budeme předpokládat, že základy veganství znáte a přemýšlíte o tom, jak učinit ten radikální krok a začít s ním jednou pro vždy. Ze začátku Vám to možná bude připadat obtížné, ale nakonec určitě zjistíte, jak úžasný a motivující životní styl to je a zamilujete si pestrost a zdraví, které nabízí.
zelenina v pánci


Nákup
Existuje pár věcí, které vegani používají téměř denně a které by rozhodně neměli chybět ve Vaší domácnosti, pokud se veganem chcete stát. Do Vašeho nákupního seznamu by tedy rozhodně mělo patřit – ovoce a zelenina všeho druhu, čočka, hrách, cizrna, tofu, lahůdkové droždí, tempeh, sójové nebo jakékoliv rostlinné mléko, rostlinné jogurty, ovesné vločky, quinoa, různá semínka a ořechy, brambory, batáty atd.


 Recepty a inspirace
Pokud si myslíte, že vegani jí jenom trávu, jste na omylu. Existuje spousta chutných jídel, která se dají vytvořit vegansky. Vlastně i všechna typicky česká jídla mají svoji veganskou variantu, která je téměř k nerozeznání. Na internetu naleznete spoustu stránek s českými recepty, například soucitne.cz nebo v angličtině se dá spousta receptů najít například na Pinterestu. Na Youtube existuje spousta slečen, které ukazují, co jedí a také u nich najdete spoustu receptů. Například Camie, Blue Vegan Pig nebo Veronica Leroy.  


Restaurace
S veganskými restauracemi a kavárnami se roztrhl pytel, najdete je v každém větším městě. Nejvíce jich je samozřejmě v Praze, například Moment, Chutnej nebo Belzepub. Seznam najdete na happycow, kde vidíte všechny. Návštěvy restaurací Vám i Vaší rodině ukáží, jak chutné může veganské jídlo být.
go vegan


Junk food
Pokud jste zvyklí stravovat se nezdravě, a i ve veganství něco takového hledáte, nebojte se, existuje spousta možností. Jsou náhrady sýrů, dá se udělat smažený sýr, řízky, jsou veganské druhy bonbonů y čokolád. Všechno je jenom o tom mít oči otevřené a pořádně číst složení potravin.


Tak co? Máte nějaké zkušenosti nebo se teprve chystáte začít? Určitě se zamilujete a po chvíli Vám to bude připadat přirozené. Však ono taky je!